9 pytań rekina; zanim stworzysz stronę WWW

 

Przed przystąpieniem do pracy nad nową stroną internetową warto zadać sobie kilka pytań. Nie przejmuj się jeżeli nie będziesz znał/znała od razu wszystkich odpowiedzi. Do tych pytań zawsze możesz wracać by je uzupełnić. Ważne, aby przed rozpoczęciem wykonania strony, zastanowić się nad nimi.

  1. Twoje cele — Jakie są twoje cele? Po co tworzysz tę stronę? Jakich korzyści oczekujesz? Pamiętaj, że strona nie jest tylko po to żeby była.
  2. Grupa docelowa — Kto będzie odwiedzał stronę? W jakim celu? Czego będzie szukał, oczekiwał? Jaką będzie posiadał wiedzę? Jakim słownictwem będzie się posługiwał? Czy potrafisz określić: wiek, płeć, narodowość, wykształcenie, stanowisko, zawód, ... ? Czytelnikami stron są zwykle osoby z różnych grup społecznych, zawodowych lub wiekowych. Prawdopodobnie powinieneś/powinnaś zidentyfikować kilka najważniejszych grup docelowych. Czy potrafisz określić ich cele? Czego ty od nich oczekujesz?
  3. Terminy — Kiedy planujesz rozpocząć prace? Kiedy strona ma być opublikowana? Co minimalnie powinna zawierać w momencie publikacji? Czy terminy są powiązane z innymi zdarzeniami (jakimi)? Czy chcesz na czas powstawania strony na szybko uruchomić "atrapę" strony? Na kiedy możesz przygotować materiały (teksty i ilustracje)? Czy dopuszczasz możliwość zakupienia ilustracji z internetowych banków zdjęć?
  4. Języki — W ilu językach na początku, w ilu docelowo (kiedy)? Jeżeli >1, to który język jest główny? W jakim stopniu strona będzie tłumaczona (cała strona, wybrane podstrony, pojedyncza wizytówka)? Kto i w jaki sposób będzie tłumaczył?
  5. Adres www (domena) — Czy powinien być łatwy do zapamiętania? Czy często będzie dyktowany (przez telefon, radio)? Czy powinien być krótki?
  6. Rozwijanie treści — Kto będzie dopisywał, poprawiał czy tłumaczył treści przedstawiane na stronie. Jak często będzie to robił? W jaki sposób powinien to robić (samodzielnie, kontaktując się z osoba odpowiedzialną, z dowolnego miejsca – pracy, domu, w podróży)? Czy strona powinna się sama zmieniać (po wcześniejszym przygotowaniu scenariusza zmian)? Czy dopuszczasz opóźnienie we wprowadzaniu zmian (np. gdy wszystkie zmiany przekazuje się osobie odpowiedzialnej, nie ma pewności że zrobi je ona od ręki)? Jak duże opóźnienie jest dopuszczalne?
  7. Sprawy techniczne — Jak szybki serwer jest potrzebny? Jak dużo odwiedzin dziennie spodziewasz się w pierwszym roku? Czy masz preferencje odnośnie konkretnych technologii: HTML, XHTML, Flash, bazy danych, PHP, ASP, Ruby, Perl, ... ? Na którym serwerze będą pliki strony (hosting)? Kto mógłby uzgadniać szczegóły techniczne? Czy ta osoba ma wystarczającą wiedzę by samodzielnie konfigurować/używać odpowiednie technologie? Kto mógłby ją wspierać? Czy potrzebujesz dostępu do informacji historycznych? Jaki jest plan tworzenia kopii zapasowej?
  8. Popularność — Kto będzie promował stronę? Jakimi narzędziami? Jak często? Jak intensywnie? Popularność polega na systematycznym zwiększeniu atrakcyjności treści, zwiększeniu dostępności, oraz reklamie. Bardzo ważne są odnośniki (linki) z wiarygodnych stron branżowych. Stronę należy systematycznie dodawać do wyszukiwarek i katalogów. Warto umieszczać wartościowe wpisy z linkiem na forach dyskusyjnych. Dużą rolę odgrywa odpowiednie dobranie słów kluczowych oraz przystosowanie do nich tekstów. Popularność należy mierzyć, warto prowadzić statystyki.
  9. Strony podobne — Czy znasz strony tematycznie lub wyglądem podobne do tej, którą chcesz stworzyć? Czy przejrzałeś/przejrzałaś strony konkurencyjne? Czy możesz je wypisać i wyszczególnić elementy, które chciał/chciałabyś wykorzystać na swojej stronie?

Zobacz

Copyright © 2008 SharkTime.com